Úvodní strana    


Vieira [vjejra] António
6.2.1608   horoskop   více...
Vieira [vjejra] António, * 6. 2. 1608, + 18. 7. 1697, portugalský spisovatel, politik a diplomat. Žil zejm. v Brazílii. Jako kněz bojoval proti otroctví; byl proto dočasně z Brazílie vypovězen. Pranýřoval metody inkvizice, hlásal toleranci vůči Židům. V roce 1667 byl odsouzen pro kacířství, ale brzy omilostněn. Jako diplomat získal v Evropě mezinárodní proslulost. Autor asi 200 kázání vytříbeného barokního stylu a asi 500 dopisů, jež vynikají dokumentační i literární hodnotou.
Foscolo [foskolo] Ugo
6.2.1778   horoskop   více...
Foscolo [foskolo] Ugo, vl. jm. Niccolň Foscolo, * 6. 2. 1778, + 10. 9. 1827, italský básník, dramatik, prozaik, literární kritik. Román v dopisech Poslední dopisy Jacuba Ortise předjímá romantismus; hrdinovo milostné utrpení (na rozdíl od Goethova Werthera, jímž byl inspirován) je umocněno politickým zklamáním po míru v Campoformiu, jímž Napoleon postoupil Benátky Rakousku. V duchu neoklasicismu psaná Báseň o hrobech (295 nerýmovaných hendekasylabů) protestuje proti Napoleonovu ediktu, který předpisoval uniformní společné hroby, a zdůrazňuje význam individuálních náhrobků velkých osobností italské i antické historie, sloužících jako příklad pro živé. Neoklasická je i nedokončená třídílná báseň La Grazie (Grácie), inspirovaná Canovovým sousoším. Autor lyrických básní, ód a tragédií. Jako literární kritik vycházel z Vikova historismu (studie o Petrarkovi, Dantovi i současné literatuře).
Peroutka Ferdinand
6.2.1895   horoskop   více...
Peroutka Ferdinand, * 6. 2. 1895, + 20. 4. 1978, český novinář a publicista. 1919 – 24 redaktor deníku Tribuna, 1924 – 39 řídil kulturně politickou revui Přítomnost a přispíval (politickými komentáři, úvodníky a úvahami) do Lidových novin. Jeho styl vynikal barvitostí, ironickým, střízlivým a pronikavým pohledem na aktuální skutečnost i smyslem pro historické souvislosti přítomného dění; filozoficky vycházel z pragmatismu. Patřil k důvěrníkům T. G. Masaryka a blízkým přátelům K. Čapka. Ve 20. – 30. letech zaujal úvahami o české národní povaze Jací jsme a několikasvazkovým dílem o počátcích Československa Budování státu, vynikajícím zejm. portréty osobností a charakteristikami stran a politických proudů. Za 2. světové války vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. 1945 – 48 řídil Dnešek a Svobodné noviny. Kriticky vystupoval proti sílícím totalitním tendencím v politickém životě a stále skeptičtěji se stavěl k perspektivám demokratického vývoje v poválečné ČSR. Po únorovém převratu 1948 odešel do exilu; od roku 1950 žil v USA (pro československé vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa psal komentáře). V exilu vydal politické úvahy (Byl Edvard Beneš vinen?, Demokratický manifest), prózy Oblak a valčík a Pozdější život Panny.
Werich Jan
6.2.1905   horoskop   více...
Werich Jan, * 6. 2. 1905, + 31. 10. 1980, český herec, dramatik a prozaik. V roce 1927 napsal s J. Voskovcem Vest pocket revue, ovlivněnou dadaistickou poetikou. S touto inscenací vstoupili do Osvobozeného divadla a společně napsali řadu satirických revuí (Smoking revue, Sever proti Jihu, Golem, Caesar, Osel a stín, Balada z hadrů aj.), v kterých vytvářeli ústřední hereckou dvojici, oslovující originálním slovním humorem generačně spřízněné publikum. Živelnou klaunskou komiku uplatnil Werich rovněž v řadě filmů (Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup!, U nás v Kocourkově, Svět patří nám). Po uzavření Osvobozeného divadla emigroval s J. Voskovcem a J. Ježkem do USA. Po 2. světové válce se pokusil s J. Voskovcem obnovit Osvobozené divadlo, avšak společenské poměry nebyly pro politickou satiru vhodné. Působil v řadě pražských divadel (v letech 1956 – 61 byl ředitelem Divadla ABC), hrál ve filmech (Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král, Až přijde kocour) a v televizi (Uspořená libra, Medvěd, Slzy, které svět nevidí, Kočár nejsvětější svátosti, Král a žena). Je autorem esejů, povídek a pohádek (Fimfárum, Italské prázdniny, Potlach).
Reagan [regan] Ronald Wilson
6.2.1911   horoskop   více...
Reagan [regan] Ronald Wilson, * 6. 2. 1911, americký politik. Původně sportovní reportér, filmový herec, od 60. let se věnoval politice. 1967 – 74 guvernér státu Kalifornie. Představitel republikánské strany. 1981 – 89 prezident USA. V hospodářské politice země vyhlásil nástup nové neoliberální politiky, preferující snižování federálních výdajů a podporu podnikání. Programem strategické obranné iniciativy (1983) usiloval o posílení vojenské síly USA, nekompromisní politikou uspíšil rozpad komunistického bloku. Po nástupu M. Gorbačova k moci přistoupil k jednání se SSSR o odzbrojení.
Truffaut [trifo] François
6.2.1932   horoskop   více...
Truffaut [trifo] François, * 6. 2. 1932, + 21. 10. 1984, francouzský filmový režisér a kritik. Publicistické práce uveřejňoval v časopise Cahiers du Cinéma. S nástupem nové vlny natočil (1959) autobiografický film Nikdo mě nemá rád, na který navázal snímky Ukradené polibky a U rodinného krbu. Z dalších filmů: Jules a Jim, 451° Fahrenheita, Divoké dítě, Americká noc, Příběh Adély H., Poslední metro, Konečně neděle! Autor knihy Le film selon Hitchcock (Film podle A. Hitchcocka).
Svěrák Jan
6.2.1965   horoskop   více...
Svěrák Jan, * 6. 2. 1965, český filmový režisér; syn Z. Svěráka. Vystudoval katedru dokumentární tvorby na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění v Praze (1988), kde již na sebe upozornil školními filmy (Vesmírná odyssea II a zejm. Ropáci – studentský Oscar). V současnosti patří k nejúspěšnějším a nejambicióznějším českým filmařům, jehož snímky, na kterých se často podílí scenáristicky i herecky jeho otec Zdeněk Svěrák, vynikají divácky vděčnými náměty a efektním zpracováním (Obecná škola, Akumulátor 1, Jízda, Kolja – Oscar 1996).

Ze současnosti  05/02  06/02  07/02    Úvodní strana | Poradna