Úvodní strana    


Marie Terezie
13.5.1717   horoskop   více...   komentář...
Marie Terezie, * 13. 5. 1717, + 29. 11. 1780, uherská královna od roku 1741 a česká od 1743; dcera Karla VI., manželka římskoněmeckého císaře Františka I. Štěpána Lotrinského. Od 1740 na základě pragmatické sankce vládkyně habsburské monarchie. Její nástupnická práva zpochybnili zahraniční zájemci o země monarchie (pruský král Friedrich II. Veliký, bavorský kurfiřt Karel Albrecht, podporovaný francouzskými Bourbony) a vyvolali válku o dědictví rakouské, v níž však habsburská monarchie většinu svého území ubránila. Nejcitelnějším neúspěchem byla ztráta Slezska, které připadlo Prusku (viz též mír drážďanský a vratislavský mír). Dalšímu pruskému náporu Marie Terezie čelila v sedmileté válce, jejímž výsledkem byl hubertsburský mír, který odstoupení Slezska potvrdil. Neutěšený stav monarchie spolu s novými myšlenkovými proudy ji přivedly k osvícenským reformám. Jejich první vlna ve 2. pol. 40. a na zač. 50. let 18. stol. se týkala centralizace správy monarchie, další byly uskutečněny po sedmileté válce a zasáhly školství (povinná školní docházka), soudnictví, hospodářství a dotkly se sociálních poměrů venkovského poddaného obyvatelstva. V roce 1765 se stal spoluvládcem ovdovělé Marie Terezie její nejstarší syn Josef II., s jehož radikálními představami o osvícenské vládě však nesouhlasila a až do své smrti udržovala reformní kurs v mírnějším tempu.
V Novu před narozením (20Býk11) je stacionární Mars součástí T kvadratury (MA/JU/UR), kvintilového trojúhelníku (SA/MA/SL,LU,ME) a Prstu Světa (UR/MA/NE).
1.Nov (18Blíženci 19) odpovídá 3. roku života (sek.dir.) - Mars bude po celý další život retrográdní. V horoskopu není žádná planetární konfigurace.
2. Nov (16Rak14) – sek.dir. 27. let – v Raku 5 planet včetně Venuše, která kromě volné konjunkce s Novem neuzavírá žádné další aspekty. Venuše během lunačního cyklu „předběhla“ Slunce – Luna přes ni nepřešla.
3.Nov (14Lev13) – sek. dir. 56let
V den její smrti 29.11. 1780 byl Mars v sekundárních direkcích na 14st. Střelce opět stacionární, tranzitní DH v těsné konjunkci s nativní Venuší a Neptunem…

Sabiánské symboly:
Nov před nar. PRST, UKAZUJÍCÍ NA ŘÁDEK V OTEVŘENÉ KNIZE (podřízenost kolektivním hodnotám)
Mars - (nat.)- STARÝ MOST PŘES PĚKNÝ POTŮČEK JE DOSUD V PROVOZU (krásná užitečnost)
1.Nov (sek. dir.) VELKÝ STARÝ SVAZEK, ZJEVUJÍCÍ TRADIČNÍ MOUDROST (vědění semene)
2.Nov - ROZVINUTÍ MNOHOVRSTEVNÝCH POTENCIALIT, VYPLÝVAJÍCÍCH Z PŮVODNÍHO ZÁRODKU (růst)
3.Nov – (sek.dir. 56 let) - PRŮVOD S OKÁZALÝMI ALEGORICKÝMI VOZY SE SUNE ULICÍ, PLNOU JÁSAJÍCÍCH LIDÍ (demonstrace schopnosti rozhoupat davy)
Mars v den úmrtí – (sek.dir.) - VELKÁ PYRAMIDA A SFINX (síla duchovního odkazu předků)



Šafařík Pavel Josef
13.5.1795   horoskop   více...
Šafařík Pavel Josef, * 13. 5. 1795, + 26. 6. 1861, slovenský historik, jazykovědec a spisovatel; otec V. Šafaříka. Působil převážně v Praze. Byl redaktorem Světozoru a Časopisu musea Království českého. Je autorem básnické sbírky Tatranská Músa s lýrou slovanskou a literárně estetické studie Počátkové českého básnictví, obzvláště prozódie (s F. Palackým), kterou přispěl k překonání puchmajerovské básnické praxe (viz též puchmajerovci). Těžištěm jeho vědecké práce jsou díla o jazyce, literatuře, dějinách a kulturních památkách Slovanů (Dějiny slovanské řeči a literatury podle všech nářečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis). Byl vydavatelem lidových písní (Písně světské lidu slovanského v Uhřích).
Daudet [dode] Alphonse
13.5.1840   horoskop   více...
Daudet [dode] Alphonse, * 13. 5. 1840, + 16. 12. 1897, francouzský prozaik a dramatik. Autor úsměvných a dojímavých povídek z rodné Provence Listy z mého mlýna; v trilogii Podivuhodná dobrodružství Tartarina z Tarasconu vytvořil typ chvástavého měšťáka. Zolův naturalismus a Flaubertův realismus se u něj mísí s fantastikou a sentimentem (např. v románech Králové ve vyhnanství, Nesmrtelná).
Frankovský Josef
13.5.1840   horoskop   více...
Frankovský Josef, * 13. 5. 1840, + 15. 9. 1901, český herec. 1869 – 90 působil v Prozatímním a Národním Divadle v Praze. Díky smyslu pro situační komiku, gagy a pointování se uplatnil, společně s F. Šamberkem a J. Mošnou, zejm. v repertoáru letních arén, např. jako Potěh (J. N. Nestroy Zlý duch Lumpácivagabundus) či Pluto (J. Offenbach Orfeus v podsvětí). Lidové postavy vytvořil v realistických hrách, např. Bláha (L. Stroupežnický Naši furianti).

Ze současnosti  12/05  13/05  14/05    Úvodní strana | Poradna