Úvodní strana    


Mácha Karel Hynek
16.11.1810   horoskop   více...
Mácha Karel Hynek, * 16. 11. 1810, + 6. 11. 1836, český básník a prozaik; nejvýznamnější představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Na rozdíl od preromantické literatury, která se elegicky smířlivě a sentimentálně obracela k ideálu dávné minulosti, vyslovil Mácha s romantickou rozervaností, vycházeje z vlastní životní zkušenosti, rozpor mezi individuální touhou po dosažení absolutního ideálu krásy a svobody a protichůdnou, osudově tragickou skutečností zmaru a smrti. Takový je hrdina historické povídky Křivoklad (z nedokončeného cyklu Kat) i sám básník v nedokončených Obrazech ze života mého (obsahují povídky Večer na Bezdězu a Marinka). V básnické tvorbě byl Mácha zpočátku ovlivněn lidovou poezií a anglickým a německým romantismem (básně Romance, Svatý Ivan, Čech, Hrobka králů a knížat českých, Budoucí vlasť, Královič, Ohlas písní národních). Působily na něj různé formy vlasteneckého hnutí, mj. divadlo, výlety po českých hradech i do vzdálených zemí (Deník na cestě do Itálie), a události roku 1830 (revoluce ve Francii, povstání v Polsku), které zformovaly jeho názory na národní a osobní svobodu. V tomto období hledání vytvořil Mácha umělecký jazyk a styl, kterým proměnil svou tvorbu v osobní zpověď. Vyplývají z ní nejistoty a pochybnosti, kladl si otázky po smyslu života, jeho vzniku a promítal své sny. Tím vybočil z dosavadního obrozenského kulturního programu (báseň Těžkomyslnost, próza Pouť krkonošská). Současně pracoval na literárních projektech, které však většinou nestačil dokončit (fragment z dramatu Bratři aj.) a v nichž již v duchu romantické poetiky zanikala hranice mezi lyrikou a epikou. Nejrozsáhlejší próza Cikáni (vydáno posmrtně) je svým obsahem a tragickým příběhem blízká byronské lyrickoepické skladbě Máj (1836), v níž hrůzná vina hrdinů je dílem osudu, kterému se nelze ubránit; zde Mácha nejintenzívněji vyjádřil svoji rozervanost, deziluzi, hledání odpovědi na metafyzické otázky o věčnosti a času, životě a smrti a současně dosáhl jedinečné umělecké působivosti básnického jazyka bohatou obrazností a hudebností verše. Máchovu osobnost přibližuje i jeho intimní deník, vydaný pod názvem Intimní Karel Hynek Mácha.
Hindemith [hindemit] Paul
16.11.1895   horoskop   více...
Hindemith [hindemit] Paul, * 16. 11. 1895, + 28. 12. 1963, německý skladatel, violista, dirigent, hudební teoretik a pedagog; 1921 – 29 člen Amarova-Hindemithova kvarteta (part violy). Po nástupu nacismu pronásledován, od roku 1935 žil v zahraničí, od 1940 v USA. Od expresionismu dospěl k neoklasicistnímu polyfonnímu slohu. Z díla: opery (Vrah, naděje žen, Nuš-Nuši, Cardillac, Malíř Mathis, Harmonie světa), balety (Nobilissima Visione, Hérodiade), orchestrální díla (symfonie Malíř Mathis, Harmonie světa; Symfonické metamorfózy na téma C. M. von Webera), koncertantní Smuteční hudba pro violu a orchestr, instrumentální koncerty, oratoria, kantáty (trilogie Ite, angeli veloces), rekviem, moteta, skladby komorní a klavírní (cyklus Ludus tonalis – Tonální hra), písně (cyklus Život Mariin). Autor teoretických spisů (Unterweisung im Tonsatz – Učebnice skladby), učebnice harmonie, knihy úvah Skladatelův svět.
Junková-Khásová Eliška
16.11.1900   horoskop   více...
Junková-Khásová Eliška, * 16. 11. 1900, + 5. 1. 1994, česká automobilová závodnice na vozech Bugatti; nejúspěšnější žena v historii automobilového sportu. Začínala závody do vrchů; absolutní vítězka mezinárodního závodu Zbraslav – Jíloviště (1926). Vyhrála kategorii sportovních vozů do 3 000 cm3 na Velké ceně Německa 1927, pátá v nejtěžším automobilovém závodě Targa Florio na Sicílii 1928 (o prvenství ji připravila porucha pneumatiky). K závodění ji přivedl její manžel Čeněk Junek (1894 – 1928). Jako jediná žena přijata za člena Klubu bývalých závodníků Grand Prix.

Ze současnosti  15/11  16/11  17/11    Úvodní strana | Poradna